Dovolte mi dnes pootevřít dveře do světa mediace, kde se snažíme rozplést složité lidské příběhy a najít cestu vpřed.*

Tomáš s manželkou Magdalénou mají dva syny, 9 a 13 let, a stojí před rozvodem. Věci spojené s rozvodem řeší již delší dobu, ale nedokáží se dohodnout, každý pokus o dialog skončil hádkou.
Tomáš – když slova znamenají více než slova
Tomáš přichází viditelně nervózní, s tíhou na ramenou. „Potřebuju pomoc,“ začíná nejistě. „Magdaléna a já… už nevíme, jak dál. Nemůžeme se ničem dohodnout. Je to pořád dokola.“ Tomáš se svěřil, že Magdaléna si našla nového partnera – „kvůli ní se nám rozpadlo manželství“ – a on se dočasně odstěhoval ze společného bytu k mamince. Uvedl, že si již nerozumí se syny, netráví s nimi dost času. „Když mi kluci povídají o jejich výletech s Magdaleniným novým přítelem… je to jako bych byl úplně vymazán. Jako bych pro ně už nebyl jejich táta.“ Tomášova slova jsou plná bolesti a zrady, když popisuje, jak se cítí vyloučený z vlastní rodiny.

Rychlý komentář - Tomáš
Náš rozhovor s Tomášem trval delší dobu, Tomáš používal věty, které jsou, přirozeně, zabarveny emocemi. Cílem mediace je tyto emoce uklidnit, věty přeformulovat tak, aby primárně nezraňovaly druhou osobu, neubližovaly. Chceme zjistit a pojmenovat pocity klienta, a dostat se do hloubky tak, aby si jak klient, tak i druhá strana uvědomili, jak je daná životní situace ovlivňuje, a hlavně, co se skutečně skrývá pod povrchem. Převádíme komunikaci do konstruktivnější roviny, abychom mohli otevřít dveře ke zlepšení situace a dohodě.
Pokud řeknete: „všechno je to tvoje vina, ty jsi nám zničila manželství “, prostor pro klidné jednání to úplně nevytváří. Pokud ale manželka slyší: „hrozně mě to ranilo. Vím, že jsme měli problémy, ale pořád jsem si myslel, že to můžeme vyřešit. A pak se najednou stalo tohle, měl jsem pocit totálního selhání, bezmoci. Neměl jsem chuť dál se snažit a věnovat se rodině, klukům“, otevírá to úplně nové možnosti.
Magdaléna – nechápu to
Magdaléna byla připravena bránit svůj pohled na věc. Bylo vidět, že je unavená z dlouhých měsíců sporů a neshod a setrvávání na tom samém místě. „Už dlouho to mezi námi nebylo v pořádku,“ říká Magdaléna, jejíž hlas prozrazuje smutek nad ztrátou toho, co kdysi bylo, „vůbec se už o mne nezajímal, byla jsem pořád sama. Nechápu, proč je teď tak překvapený“. Její slova odhalují nejen hluboký zmatek a pocit osamění, který se táhl jejich manželstvím dlouho před oficiálním koncem, ale také zlobu.

Rychlý komentář - Magdaléna
Magdalénin popis ukázal, jak rozdílně mohou obě strany vnímat stejnou situaci. Zatímco Tomáš měl pocit, že i když to doma skřípe, vyřeší se to, Magdaléna to vnímala odlišně a dříve v sobě danou otázku ukončení manželství uzavřela. Když pak došlo k faktickému konci, měla jinou startovní pozici než Tomáš. Ať chceme nebo ne, každý z nás potřebuje určitý čas na zpracování životních změn. V této době „zpracování“ často nefunguje a nemůže fungovat konstruktivní komunikace. Je dobré, i když určitě těžké, dát partnerovi prostor k zpracování a řešit v takové fázi jen to nejnutnější. Mediace v této fázi může pomoci, ale často se stává, že partner je zablokovaný a potřebuje další čas a větší pomoc při zpracování.

Tomáš – jdeme hlouběji
„Stáhl jsem se do sebe,“ přiznal Tomáš s tíhou v hlase. „S kluky jsem skoro nemluvil. Všechno se zdálo… příliš těžké.“ Tomáše taky trápilo bydlení. „Mámu mám hrozně rád, ale prostě tam už nejsem doma. Není mi patnáct.“ Postupně, krok za krokem jsme se věnovali Tomášovým emocím. Společně jsme se dopátrali toho, že Tomáš se před syny stydí, že nemá vlastní bydlení a ve svém věku bydlí u maminky. Nebyl připraven to synům vysvětlovat.
Když mluvil o prodeji společného bytu a letní chaty a novém bydlení, bylo vidět, že vedle bolesti už je také připravenost a naděje.
Rychlý komentář - Tomáš
V této fázi byla již komunikace klidnější. Tomáš se tolik nezaměřoval na Magdalénu, ale na sebe. Bylo vidět, že Tomáš řeší hodně problémů najednou, kdy jedno ovlivňuje druhé. Nebyl schopen řešit jednotlivé problémy samostatně a byl tak v začarovaném kruhu.

Magdaléna – jde mi hlavně o děti
Magdalénin hlas byl plný odhodlání, když mluvila o svém přání zachovat pro syny současný domov. „Nechci, aby se kluci do toho všeho museli stěhovat, musíme to nějak vymyslet,“ řekla s pevností v hlase, která skrývala starost o děti.

Rychlý komentář - Magdaléna
Z hovoru Tomáše i Magdalény přirozeně vyplynulo, že oba počítají s tím, že synové budou bydlet s Magdalénou a Tomáš se s nimi bude stýkat. Když jsem si ověřila, že to tak oba skutečně vnímají a chtějí a že tedy tento, základní bod, je vyřešen, byl hlavně Tomáš velice překvapený, že se na něčem vlastně mlčky a přirozeně dohodli.
Definování témat k řešení
Tomáš a Magdaléna se shodli na tom, že jim záleží na synech a oba chtějí, aby měli synové s otcem pěkný vztah. Oba pyšní rodiče popisovali, jak jsou kluci úžasní, co vše už dokázali. Po dlouhé době došlo zase ke spojení Tomáše a Magdalény.
Společně jsme sepsali tato klíčová témata, na kterých je potřeba pracovat:
- znovunavázání vztahu Tomáše a synů a styk Tomáše se syny,
- bydlení Tomáše,
- bydlení Magdalény se syny a
- vypořádání společného majetku.
Rychlý komentář - témata
Navržená témata k řešení nejsou konečná. Někdy se objeví v průběhu jednání další téma k diskusi a řešení, pak se dopíše. Naopak u některých dojde k tomu, že přestanou být důležitá a klienti je nepotřebují nebo již nechtějí řešit.
Dílčí dohoda
Jelikož došlo k uklidnění
emocí a propojení Tomáše s Magdalény v tématu dětí, zkusili jsme
společně otevřít první téma znovunavázání vztahu Tomáše a synů. Požádala jsem
Tomáše a Magdalénu o návrhy – tzv. brainstorming, kdy klienti navrhují vše, co
je napadne, bez ohledu na to, že je to třeba nerealizovatelné. Důležitá je
otevřenost myšlení. Padl např. výlet do Disneylandu, který si synové přáli, ale
na který nebyly finance. Ukázalo se ale, že společné zážitky budou pro Tomáše a
syny tím pravým.
Tomáš a Magdaléna se domluvili na plánu na 14 dní:
- v sobotu přijde Tomáš na fotbalový zápas synů. Magdaléna přiveze syny sama, bez nového partnera, každý z rodičů bude sedět sám. Po zápase vezme Tomáš syny na limonádu, Magdaléna počká opodál a pak syny odveze domů.
- Další víkend vezme Tomáš v sobotu syny do bazénu a pak do kina a případně v neděli, pokud bude dobrá předpověď počasí (více než 10°) vezme syny na chatu,
- Kromě toho se rodiče domluvili, že Tomáš bude synům každé úterý a čtvrtek v 19:00 volat. Magdaléna zajistí, aby synové měli hotové úkoly a byli po večeři. Pokud by to nestíhali, dá Tomášovi vědět a Tomáš zavolá později s tím, že trochu zkrátí hovor, aby měli kluci čas na televizi před spaním.
Rychlý komentář – dílčí dohoda
To, že jsme určili dočasný časový rámec 14 dní, sejmulo z Tomáše a Magdalény část tlaku. Měli jistotu, že toto je jen dočasný plán, nemusí dělat rozhodnutí a dohody, na které ještě nejsou připraveni. Jelikož se Tomáš v mediaci dokázal svěřit, co ho skutečně trápí a např. to, proč se u maminky vlastně necítí dobře, mohli si rodiče sestavit plán, který bral toto v potaz a dával naději, že Tomáš při styku se syny odbourá jeden blok a bude se cítit příjemněji.
Při sestavování dohody je nutné soustředit se i na detaily – viz. venkovní teplota pro pobyt na chatě, která nebyla uzpůsobena na pobyt v zimě, Magdaléna bez nového partnera na zápase, atp. Takovéto maličké detaily, které si rodiče dokáží dohodnout, jsou cihličkami, ze kterých se pak dají budovat pevné mosty.

Závěr prvního setkání
Když jsme se blížili ke konci našeho prvního setkání, atmosféra byla o poznání lehčí. „Nemohla jsem s Tomášem dlouho takto otevřeně mluvit,“ svěřila se Magdaléna. Bylo zřejmé, že oba cítí, že mediace jim dává šanci na nový začátek.
A jak to hodnotím já?
Odcházela jsem s dobrým pocitem, že jsme udělali první, ale obrovský, krok na dlouhé cestě. Podařilo se nám jít opravdu do hloubky a poodhalit skryté strachy a potřeby Tomáše. Už jen to, že jsme tyto pojmenovaly a pracovaly s nimi v mediaci, pomohlo Tomášovi je přijmout a spolunavrhnout plán, který dával naději, že se v něm bude cítit dobře a bude tak moci být více uvolněný až bude se syny.
Magdaléna, na druhé straně, ukázala velkou schopnost empatie a porozumění. Její ochota vcítit se do Tomášových potřeb a podpořit ho v hledání cesty k lepšímu vztahu se syny byla klíčová.
Tato mediace mi opět ukázala, jak důležitý je otevřený a upřímný rozhovor. Podařilo se nám zpracovat jen malý kousek ze sepsaných témat, ale při mediaci a komunikaci je i cesta cíl.
Buďte trpělivé a vnímavé.
Určitě vám dám vědět, jak si Tomáš s Magdalénou vedli dál.
* Informace zveřejňuji se souhlasem klientů. Pro ochranou jejich soukromí jsem však změnila jejich jména i některé drobné detaily ze života.

Jsem advokátka a mediátorka v oblasti rodinného práva. Pomáhám klientům projít rozvodem pomocí otevřeného dialogu a vzájemného porozumění tak, aby se sami naučili efektivně řešit budoucí konflikty s důrazem na zájmy svých dětí.
Více o mně si můžete přečíst v mém příběhu.