Šťastně až do rozvodu … i po něm

Výživné na děti a k čemu slouží

Výživné je vždycky tématem, které vyvolává vášně. Platí, neplatí, platí málo, utrácí moc…

Nezřídka se mi stane, že přijde nový klient s dotazem: „Paní, advokátko, jak je to s tím výživným? Koukal/a jsem na kalkulačku, takže výši tak nějak vím, ale co všechno se z toho platí. Bude se platit něco dalšího?“ Tak podobně se ptá většina klientů. Ať už to je rodič, kterému má výživné chodit, nebo ten, který má platit.

Ačkoliv je částka náležící dítěti určována podle příjmu povinného rodiče, věku nezaopatřeného dítěte i jeho zvláštních potřeb, rozhodující slovo má vždy soudce, a to i v případě dohody rodičů. Soud totiž nemusí schválit dohodu rodičů, odporuje-li zájmu dítěte. Tabulky a kalkulačky, které jsou dostupné na internetu, jsou skvělou pomůckou, ale jsou stále jen v režimu doporučení. V praxi tak nejsou výjimkou případy, kdy stejně staré děti přibližně stejně vydělávajících rodičů mají nárok na výživné v různých výších.

Nutné je také upozornit, že tabulka výživného nezohledňuje další majetkové poměry rodiče, právě ony specifické potřeby dětí. I vy ji tedy berte jen jako orientační, nikoliv jako dogma.

Tabulka výživného tedy stanoví toto:

Na co je výživné určeno?

Slovo výživné může vyvolávat dojem, že je určeno na stravování dítěte, tj. jeho výživu. To je ale samozřejmě omyl. Výživné na děti pokrývá celou škálu výdajů:

Stravování a ošacení

Základní denní potřeby, jako jsou jídlo a oblečení či hygienické pomůcky jsou jedou z kategorií hrazenou z výživného. Pokud má dítě potravinovou alergii, která ovlivňuje jeho běžný život, a potřebuje zvláštní, obvykle dražší, variantu stravy, je nutné k tomu při stanovení výživného přihlédnout.

Vzdělání a kulturní aktivity

Vzdělání je dalším důležitým aspektem, na který se soud ptá. Platby za školní potřeby, knihy a návštěvy kulturních představení jsou nezbytné pro rozvoj dítěte a často jsou platbami, které nemůžeme prostě eliminovat, minimálně pokud jde o ty základní školní výdaje. Září proto bývá pro spoustu rodič velmi náročný měsíc.

Sportovní a rekreační aktivity

Děti navštěvují různé kroužky a sportovní aktivity. Tyto aktivity zahrnují výdaje na vybavení a členství, které jsou také hrazeny z výživného. Sport a rekreace jsou klíčové pro zdravý rozvoj dítěte a jejich náklady nelze opomíjet.

Léčebné a zdravotní potřeby

Zdravotní péče, léky, terapie a další léčebné služby jsou dalšími důležitými aspekty. Je dítě silný alergik a potřebuje prášky? Je atopik a platíte za drahá promazávadla? Má jiné zdravotní problémy? Připravte si náklady, které jsou s tím spojené, tyto je nutné ve výživném zohlednit.

A na co často se zapomíná?

Bydlení a úspory

Pro některé rodiče jasné a přirozené, ale někteří se velmi diví, že by dítě mělo z výživného hradit část nákladů na bydlení. Určitě se nepostupuje tak, že by se dítěti provádělo vyúčtování spotřebované vody či elektřiny, ale při stanovení výše výživného se přihlíží i k nákladům pečující osoby na bydlení. Rovněž je vhodné uvažovat o úsporách pro budoucí potřeby dítěte, pokud to majetkové poměry rodiče umožňují.

Mimořádné výdaje

Občas nastanou mimořádné situace, které nejsou běžně předvídatelné, nebo s nimi nepočítá rodič (nebo výše výživného) a je potřeba najednou hradit vyšší náklady. Takovými výdaji mohou být zubařské zákroky, brýle, rovnátka nebo nutnost pořízení školního počítače na online výuku.

Za mimořádné výdaje jsou tedy považovány výdaje, které nejsou běžně předvídatelné.

Takže to, že nám děťátko vyroste a bude potřebovat nové oblečení nebo kolo, je jisté a jedná se o běžný, i když někdy vysoký, výdaj. Že mu ale lékař zjistí oční vadu a bude potřebovat brýle, nebo rovnátka protože se mu druhé zuby nechtějí vlézt do malé pusy, atp. předem nevíme. Stejně tak asi nikdo netušil, že přijde něco jako covid a budeme muset řešit online výuku. To je pak výdaj mimořádný.

Pokud už dítě tu vadu má, do budoucna už nebudou náklady na brýle mimořádné, ale bude nutné s nimi počítat a výživné se pak stanoví i s přihlédnutím k těmto nákladům.

No a tedy, kdo ty mimořádné výdaje platí?

Nejlepší samozřejmě je, když se rodiče dohodnou. Buď ad hoc pro konkrétní případ, nebo rámcově dopředu. Rodiče můžou hradit tyto náklady třeba 50:50, 60:40 nebo dle poměru čistých příjmů nebo podle úplně jiných pravidel.

A když se nedohodnou?

Zákon nestanoví žádné pravidlo týkající se mimořádných výdajů. Pokud se rodiče nedohodnou, musí opět přijít na řadu soud. Jednalo by se ve většině případů o změnu poměrů, která odůvodňuje změnu výše výživného. Proč píšu ve většině případů? Pokud je totiž výživné třeba 20.000,- Kč měsíčně, pravděpodobně brýle za 6.000,- Kč nebo rovnátka za 10.000,- Kč problém nebudou. Pokud je výživné 3.000,- Kč měsíčně, je to úplně jiný příběh.

Pamatujte, je to opět delší proces, který víří emoce, výsledek je mnohdy nejistý a hlavně to v konečném důsledku může odnést právě dítě. Určitě se tedy zkuste nejdříve dohodnout, pokud je to aspoň trochu možné. Pomoci můžou i odborníci – třeba mediátoři, pomoc nabízejí často i pracovnice a pracovníci OSPOD, neziskové organizace zaměřující se na pomoc rodinám a komunikaci rodičů, atp.

Jeden tip na závěr

Setkala jsem se i s tím, že se rodiče diví, že z výživného hrazeného jedním rodičem není povinen druhý rodič vybavit např. skříň s oblečením u prvního rodiče. Takto to opravdu fungovat nemá. Ale rodič, který výživné dostává a dítě z něj šatí, by měl samozřejmě dítě na styk s druhým rodičem připravit, tj. nabalit oblečení, sportovní vybavení, atp. Neplatí: „Já jsem to koupil/a, bude to u mne.“ Stejně jak to výživné, tak i věci patří dítěti!

Závěr

Stanovení výživného je komplexní proces, který vyžaduje zohlednění mnoha faktorů. Důležité je přihlížet ke všem potřebám dítěte, včetně stravy, vzdělání, sportovních aktivit, zdravotní péče a bydlení. Rodiče by měli být připraveni i na mimořádné výdaje a případně by se měli snažit dosáhnout dohody o jejich úhradě.

Doufám, že vám tento článek poskytl užitečné informace.

3 názory na “Výživné na děti a k čemu slouží”

  1. Ex má ode mne 5k za měsíc,.do toho 250eur každý měsíc z Německa, protože tam pracuji.

    Oblečení mi zásadně navíc nedává, většinou mi ho předá ještě v nějakých starých hadrech, venku 5°, déšť všude mokro, ale má sandále….tak co udělá člověk…. šup a první co musím udělat po vyzvednutí je nákup cca za 2500, aby malý víkend přežil v pohodě.

    Člověk ho předá do školky v novém. Po pár dnech, kdy si jdu pro malého se situace opakuje.

    Co si o takové matce myslet?

    1. Za mne je toto špatně. Není to v zájmu dítěte a spíše to vyvolává pocit nepochopení celého systému péče o dítě v případě, že jsou rodiče od sebe, a asi i nějakých nevyřešených a nezpracovaných otázek.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *